1 grudnia 2016

Recenzja- "Głaskologia" Miłosz Brzeziński

       Motywowana chęcią urozmaicenia swojego życia literackiego, sięgam po książki psychologiczne oraz dotyczące szeroko rozumianego rozwoju osobistego. Ogromną zaletą tego typu książek jest poszerzanie własnej wiedzy zarówno o sobie samym jak i otaczającym nas świecie. Dość długi czas nosiłam się z zamiarem lektury Głaskologi, by przekonać się, co dokładnie miał na myśli czytelnik mówiąc: "Głaskologia powinna być obowiązkową lekturą szkolną!".


        Zacznę od stwierdzenia, iż często różnego rodzaju książki psychologiczne pokazują nam nie tyle nasze ułomności, co nieco inne spojrzenie na sprawy z reguły nieznaczące. Czytelnik zauważa więcej, a jeśli książka uzyska jego aprobatę, zasady w niej zawarte oraz filozofia życia odnajduje zastosowanie w jego własnym życiu. To oznacza tylko jedno- sukces!

        Głaskologia oraz jej zasady oparte są na faktach. Autor zasypuje czytelnika wieloma eksperymentami oraz badaniami naukowymi. To istotny fakt, zważając, iż książka zyskuje na autentyczności, a czytelnik zaintrygowany wynikami badań wierzy w skuteczność opisywanych przez autora metod oraz technik wsparcia. Nawiasem mówiąc, zawarte w Głaskologi eksperymenty naukowe stanowiące znaczną część książki zrobiły na mnie niemałe wrażenie. Nie zmienił tego także fakt, iż niektóre z nich były mi doskonale znane. Moje niezaspokojone pragnienie badacza w końcu zostało zaspokojone! Podjęcie się eksperymentu naukowego X, mającego na celu udowodnienie Y, gdy w rzeczywistości udowodniono Z, jest moim ulubionym typem eksperymentu, a Głaskologia obfituje w eksperymenty tego typu.

       Ponadto autor wzbogacił książkę o liczne przykłady obrazujące pożądane zachowania, przeciwstawiając im dla odmiany błędne reakcje bądź reakcje z pozoru błędne. Warto dodać, iż wymienione przykłady dotyczą życia społecznego, oraz dotykają takich płaszczyzn jak życie rodzinne, miłosne, zawodowe. Jest to kolejny atut książki, gdyż nakreśla istotę "wsparcie", daje możliwość porównania obu sytuacji oraz przeanalizowania i wyciągnięcia z nich wniosków wraz z autorem na kolejnych kartach. Jest to praktyczna strona książki. Ponadto książka uboga jest o różnego rodzaju ćwiczenia, które jednak często zawierają pozycje książkowe z zakresu rozwoju osobistego, lecz nie odczuwam ich braku. Rozmieszczenie treści książki, ilość tekstu oraz sens w nim zawarty stanowią idealną konstrukcję. To tak, jakby autor ujął w Głaskologi sedno, zawierając przedtem w książce informacje dla niego istotne, które jednak z czasem okazują się być właśnie sednem. Nie opuszcza mnie wrażenie, iż pan Brzeziński zwarł w książce wszystko to, co zamierzał zawrzeć w momencie jej planowania i nie dodał ani słowa więcej. Spiął całość literacką klamrą oraz oczekując wiwatów oddał Głaskologie w ręce cczytelnika.

        Czytelnicy, których przedmiotem zainteresowania jest psychologia, odnajdą w Głaskologi gratis w postaci zakamuflowanych w treści odwołań do innych (często fundamentalnych) książek oraz tekstów z tej dziedziny. Szczypta inspiracji w wykonaniu Brzezińskiego na pewno wpłynie na moje kolejne wybory książek z gatunku rozwoju osobistego oraz szeroko ujmowanej psychologii.

        Z technicznego punktu widzenia, książka podzielona jest na dwie części. Część pierwsza wydaje się być "słowem wstępu", druga zaś zawiera sedno Głaskologi. Czcionka jest dość drobna i przyznaję, iż sporadycznie zdarzało mi się przez nieuwagę opuszczać jedną linijkę i całkowicie stracić sens składanych słów. Może być to jednak jedynie moje subiektywne odczucie, więc apeluję- nie sugerujcie się nim! Nie zniechęcało mnie to jednak do lektury. Pośród maczku literek autor przemycił pojedyncze ilustracje urozmaicające treść oraz nadające książce charakteru.

        Głaskologia jest książką zawierającą wiele cennych zasad motywowania oraz wspierania. Bo przecież serwując komuś dawkę szczerego zainteresowania i uwagi sprawiamy przyjemność także sobie. Zastosowanie wymienionych wskazówek nie wydaje się sprawiać trudności. Istotne, byśmy stopniowo wprowadzali je do swojego życia, gdyż wartość stanowi jedynie szczera reakcja na komunikat. Głaskologie uważam za pozycję uniwersalną, godną polecenia każdemu. Chciałabym, aby książka uzyskała większy rozgłos oraz dotarła do jeszcze większej rzeszy czytelników, gdyż zastosowanie jej przez pojedyncze jednostki do swojego życia może uaktywnić potencjał w nich drzemiący, a ich własne życie może nabrać wszelkich odcieni tęczy. 

13 komentarzy:

 1. Nazwisko autora kojarzę, ale akurat tej publikacji nie znałam. Rzadko sięgam po książki tego typu, więc może najwyższy czas zmobilizować się i poczytać coś innego niż powieść. W każdym razie solidne osadzenie w badaniach naukowych mnie przekonało :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś nie przekonała mnie ta książka do siebie, ale może kiedyś...

  OdpowiedzUsuń
 3. ,,Ogromną zaletą tego typu książek jest poszerzanie własnej wiedzy zarówno o sobie samym jak i otaczającym nas świecie." - już tym zdaniem mnie przekonałaś, że to pozycja warta przeczytania. Lubię psychologiczne książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak już mówiłam, na pewno po nią sięgnę! Tym bardziej, że to książka psychologiczna, a takie najlepiej lubię. Znowu będę wcielać w życie wskazówki z książki :D A ja Tobie polecam jeszcze raz "Dlaczego mężczyźni kochają zołzy" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Niesamowicie zaintrygował mnie ten tytuł, aż dziw, że nigdy wcześniej o nim nie słyszałam. Z pewnością będę mieć tę książkę na uwadze. Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń
 6. No ja niestety raczej sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Powiem tak: do literatury motywacyjnej podchodzę jak pies do jeża. Szczerze mówiąc wolę sięgnąć po coś typowo psychologicznego, albo filozoficznego, niż po coś takiego ;p A że swoich funduszy na coś takiego nie wydam to pewnie po to po prostu nie sięgnę. Poza tym obecnie i tak mam nadmiar naukowych i popularnonaukowych rzeczy na półce XD
  drewniany-most.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie jest to książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pamiętaj, że książki brane za lektury szkolne mogą stracić na między innymi akcji; bo mus przeczytania. :(
  Nie jestem zbytnio zainteresowana psychologią, ale moja kumpela jest, więc dla niej ta książka może okazać się ,,przydatna''.
  Pozdrawiam!:)
  http://magia-ksiazek-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 10. Mimo że nie lubię książek drobno drukowanych, to jednak chciałabym tej dać szansę. Wiem, że wiele osób odłoży tę książkę po samym przekonaniu się, iż jest to literatura psychologiczna. Mnie zawsze fascynował ten kierunek i choć ostatnio porzuciłam temu podobne książki na rzecz lekkich czytadeł, nie oznacza to, że już nigdy do takich publikacji nie wrócę.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka jeszcze nie wpadła w moje ręce, ale wiedziona ciekawością z pewnością po nią sięgnę. Lubię takie psychologiczne wyzwania, w mniejszym czy większym zakresie, zawsze coś cennego zdobywamy. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Chętnie sięgam po książki z zakresu rozwoju osobistego a ta pozycja bardzo mnie zainteresowała

  OdpowiedzUsuń

April. Obsługiwane przez usługę Blogger.