1 maja 2016

Recenzja- "Morderstwo w Orient Expressie" Agata Christie

          Agatha Christie zwana królową kryminału zyskała rzeszę czytelników na całym świecie. Jej twórczość nie bez kozery uznana została za klasykę światowego kryminału. Większość miłośników kryminału w czołówce ulubionych autorów wymienia właśnie Agathę Christie. W związku z osobliwym uwielbieniem do powieści kryminalnych zdecydowałam się na powrót do klasyki sięgając po Morderstwo w Orient Expressie, uznane za jedną z  najlepszych powieści Christie.  

            Sam tytuł powieści zdradza główny wątek oraz miejsce w którym toczy się akcja utworu. Morderstwo w Orient Expressie. Pozbawienie enigmatyczności tytułu dzieła można bez wątpienia uznać za negatywny aspekt lektury. Akcja utworu jest dynamiczna, jak przystało na 264 strony książki.  I wcale mnie to nie zaskakuje. Chyba w każdej swojej powieści Agatha Christie serwuje nam wartką akcję utworu. Bohaterowie powieści to pozornie obcy ludzie. Są to osobistości pochodzące z różnych warstw oraz kręgów społecznych. Mimo wielu różnic jak: narodowość, wiek, status społeczny, są ze sobą w pewien zagadkowy sposób powiązani. Pewne postaci zostały zmuszone do podjęcia działania alternatywnego w stosunku do konwencjonalnych i rutynowych czynności zmierzających do wymierzenia sprawiedliwości. Próba rozwikłania zagadki oraz odpowiedź na kluczowe, pojawiające się wraz z  rozwojem sytuacji pytania jest niełatwa. Bohaterowie nie chcą współpracować, zatajają pewnie informacje jakby udzielali aprobaty dla dokonanego morderstwa. Tylko dlaczego? Jednak dzięki doświadczeniu, nadzwyczajnej umiejętności łączenia faktów oraz użycia technik manipulacyjnych Hercules Poirot rozwiązuje zagadkę. Poza zaskakującym wyborem oprawcy, sposobie dokonania mordu, dużym plusem książki jest nietypowy wymiar kary dla „wymierzających sprawiedliwość”. Morderstwo w Orient Expressie można bezsprzecznie uznać za morderstwo doskonałe. Nie ma w nim miejsca na kwestie przypadku oraz niedopatrzenia. Motyw morderstwa, jego plan oraz wykonanie są spójne i przemyślane. Co ciekawe, gdyby nie pewnie niedogodności, niezależne od bohaterów, niemożliwe byłoby rozwikłanie zagadki. Na nic zdałby się niezwykły talent Poirota. Zbrodnia dokonana jest z dozą finezji, która całkowicie przekonuje mnie do książki.
          Lektura zmusza do refleksji oraz zasiewa w umyśle czytelnika pewną myśl: Niezależnie od okoliczności sprawiedliwość prędzej czy później zostanie wymierzona. W  pewnym momencie życia poniesiesz odpowiedzialność za swoje czyny. Szeroko rozumiana niepewność jutra jest nieuchronnym elementem codzienności, wynikającym z  popełnienia haniebnych czynów. I chociaż sam tytuł sporo zdradza, jestem w stanie to wybaczyć Christie, ponieważ w porównaniu z całością utworu i niebanalną łamigłówką nie niszczy przyjemności oraz odbioru lektury. Zagadka jest na tyle skomplikowana, że kryminał trzyma w  napięciu do ostatniej kropki. Po raz kolejny dochodzę do wniosku, iż decydując się na lekturę jakiegokolwiek dzieła Agathy Christie nie ma złego wyboru. Osobiście uwielbiam ten klimat utworów Christie, którego chyba nie można porównać z klimatem zbudowanym przez innych autorów kryminału. Z czystym sumieniem polecam Morderstwo w Orient Expressie, dla jasności- nie tylko wielbicielom kryminału. Warto sięgać do klasyki gatunku, chociażby w celach edukacyjnych. Utwory literatury klasycznej często zawierają wartości uniwersalne, które mimo upływu czasu wciąż pozostają aktualne. Ponadto posiadają niepowtarzalny klimat udzielający się czytelnikowi. Jakby nie patrzeć literatura klasyczna kształtuje literaturę współczesną, a ja  osobiście uwielbiam czytelnicze podróże w czasie i przestrzeni. 

25 komentarzy:

 1. Mam na półce. Christie jest cudowna, ma swój urok, ale "Morderstwo w Orient Expressie" jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Agathę. To z pewnością mistrzyni tego gatunku. Jednak pomimo tego, że ta książka jest tak popularna, wciąż mam ją jeszcze przed sobą. Może to i dobrze - bo wielka literacka uczta wciąż czeka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Akcja jest bardzo dynamiczna i naprawdę ciężko uwierzyć, że można mieć taki dar do napisania kryminału. To moja ulubiona powieść Christie, a Poirot jest genialną kreacją :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Posiadam prawie wszystkie książki tej autorki w sumie tata nie ja, ale akurat tej powieści nie mam. A szkoda, chyba muszę ją zakupić😢😢
  zapiskizgredka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Posiadam prawie wszystkie książki tej autorki w sumie tata nie ja, ale akurat tej powieści nie mam. A szkoda, chyba muszę ją zakupić😢😢
  zapiskizgredka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Agatę Christie, jednak tej powieści nie miałam jeszcze okazji przeczytać. Czas to nadrobić :)
  Pozdrawiam ! Dolina Książek

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie słyszałam o tej autorce, dlatego że raczej nie interesuję się kryminałami, nie obracam się w tej tematyce, więc nie wiem kiedyś sięgnę po jej książki :)

  Całusy!
  http://miedzypolkami-ksiazki.blogspot.com/2016/05/miesiac-czytelnika.html

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam "Morderstwo w Orient Expressie" na początku tego roku. Książka bardzo mi się spodobało, a ostateczne rozwiązanie zagadki naprawdę mnie zaskoczyło! Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Christie (pierwsze na poważnie - wcześniej czytałam jedynie "Klątwę starej stróżki", której i tak już nie pamiętam) i było ono bardzo udane. :)

  Królowa Książek zaprasza do swego królestwa!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nigdy nie czytałam książek tej autorki, ale może kiedyś się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Rzadko kiedy czytam takie lektury, ale chętnie to zmienię:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam tylko jedną książkę tej autorki, ale pamiętam doskonale, że przypadła mi do gustu, dlatego będę miała również na uwadze powyzszą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo miło wspominam tę pozycję. Lubię wracać do książek Christie. :)
  Pozdrawiam,
  Geek of books&tvseries&films

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja nigdy jeszcze nie czytałam książek tej autorki.
  Z tego co napisałaś wydają się bardzo ciekawe i być może po nie sięgnę.
  z-pasja-w-obiektywie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam tę książkę i wiele jej książek jest naprawdę godnych polecenia! Jedna z najlepszych autorek kryminałów jak dla mnie :)
  Dodaję do obserwowanych i zapraszam do mnie :)
  onlymomcanjudge.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam "Morderstwo w Orient Expressie" w 2015 roku i uznałam tę książkę za jedną z najlepszych w tym roku. Wcale się Tobie nie dziwię, że polubiłaś to dzieło Agathy Christie :)

  Obserwuje i zapraszam do mnie,
  countrywithbooks.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Wstyd się przyznać, ale nadal nie przeczytałam żadnej książki Agathy Christie. ;_;

  OdpowiedzUsuń
 17. Jejku narobiłaś mi ochoty na tą książkę :D Bardzo lubię tą autorkę.
  http://aleerka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale jedną z jej książek - właśnie tą, mam w planach już od dawna :)
  Justyna z livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiam Agathę (i to nie tylko dlatego, że jest moją imienniczką :D) Jej powieści mają w sobie coś magnetyzującego - widząc je w księgarni nie mogę koło nich przejśćobojętnie. Muszę się zatrzymać i podziwiać chociaż przez chwilę.
  Pozdrawiam cieplutko, Lunatyczka

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię tego typu książki, czasem super jest przeczytać jakiś dobry kryminał :)
  Pozdrawiam!

  skrytaksiazka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie czytam kryminałów i może być to mój ogromny błąd. Może w końcu powinnam spróbować czegoś nowego. Jak tylko zdobędę tę książkę to na pewno ją przeczytam. :)
  Buziaki :*
  Fantastic books

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam tę książkę już bardzo dawno, ale na bardzo długo pozostaje w pamięci :) Pozdrawiam

  czterydni.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Jeszcze nie czytałam nic o Agaty Christie.Oczywiście muszę to zmienić.Uwielbiam kryminały,więc raczej kiedyś przeczytam. :)
  Pozdrawiam cieplutko!
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie czytałam jeszcze niczego Christie, ale słyszałam dużo dobrego właśnie o tej książce. Kiedyś na pewno przeczytam, bo kryminały to coś co lubię ;*
  Latające książki

  OdpowiedzUsuń

April. Obsługiwane przez usługę Blogger.